Class: MUSTO SKIFF NATIONALS
Series: HARKEN MUSTO SKIFF NATIONALS
Rank Sail No Flags Helm Club Race_1 Race_2 Race_3 Race_4 Race_5 Race_6 Race_7 Race_8 Race_9 Race_10 Nt Pts
1 469 G Bruce Keen Stokes Bay SC 2 1 (28) 2 2 (10) 1 6 1 1 16
2 409 G Mike Palfreman Stokes Bay SC 9 4 (15) 5 7 5 (32) 2 3 4 39
3 442 GM Richard Stenhouse Rutland SC 5 2 4 (11) 9 3 5 11 (13) 3 42
4 520 G Dave Poston Datchet Water SC (60/DNC) 10 (31) 7 3 7 4 19 4 12 66
5 470 G Nicolas Duchoud Suisse SCOW 10 (20) 5 3 5 4 15 8 18 (60/BFD) 68
6 200 GM Ian Trotter Derwent Res SC 4 11 1 (29) 6 19 11 (25) 10 10 72
7 487 G Ben Schooling Datchet Water SC 15 9 13 4 8 11 (16) 1 (24) 16 77
8 495 G Iver Ahlmann Kieler YC (24) 13 19 9 10 2 8 (29) 2 19 82
9 305 G Richard Pelley Stokes Bay SC 3 (30) 10 17 20 13 18 (30) 7 5 93
10 484 G Frithjof Schwerdt Potsdamer YC 1 14 11 1 4 1 3 (60/DNC) (60/DNC) 60/DNC 95
11 461 G Alex Cooper Weston SC 13 3 9 6 26 30 (36) 4 (38) 8 99
12 130 GY Sam Barker Castle Cove SC 22 (60/DNC) 2 16 13 8 25 5 9 (60/DNC) 100
13 444 G Jamie Hilton Datchet Water SC 7 7 22 14 21 (44) 6 21 (60/DNC) 2 100
14 525 S Christian Reynolds Locks SC 12 (60/DNC) 6 23 (27) 9 12 3 17 20 102
15 364 GM Andy Rice Stokes Bay SC (40) (32) 27 10 17 12 2 24 8 17 117
16 474 G Alastair Conn Derwent Res SC 38 (60/DNF) 3 13 1 25.3/RDG_1 9 22 22 (60/DNC) 133.3
17 482 G Matthew Holden Locks SC 19 26 7 (42) 22 14 10 20 19 (27) 137
18 502 GM Rick Perkins MSCA 27 (60/DNC) 12 12 15 18 20 26 (31) 14 144
19 113 S Ed Wilkinson Stokes Bay SC (60/DNF) 23 (46) 22 14 23 14 15 6 30 147
20 456 MS Serega Samus Datchet Water SC (60/DNC) 6 23 34 29 25 (35) 10 16 7 150
21 446 GY Ben Clegg Brightlingsea SC 25 16 (32) 25 18 (28) 7 9 27 24 151
22 516 G John Reekie Bassenthwaite SC (60/OCS) (60/DNC) 26 18 19 21 31 7 12 23 157
23 467 S Luke Draper King George SC 16 (60/DNC) 20 19 23 31 (38) 14 32 6 161
24 384 G Stuart Keegan Derwent Res SC 8 29 (38) 15 12 (60/BFD) 27 28 20 29 168
25 178 SV Ian Marshall Oxford SC (42) 12 25 24 32 22 (33) 17 25 22 179
26 414 BM Andrew Gould Emsworth Slipper SC 18 (60/DNC) 16 31 25 16 22 16 41 (60/DNC) 185
27 228 GV Ron Barnes Thorpe Bay YC 17 17 35 (44) 36 6 34 31 (60/DNF) 11 187
28 168 GY Daniel Trotter Derwent Res SC 39 8 8 21 16 (60/BFD) 24 13 (60/BFD) 60/BFD 189
29 419 MS Richard Smith Wilsonian SC 30 27 21 30 24 (60/BFD) 26 (47) 5 32 195
30 483 SV John Evans Derwent Res SC 32 (60/DNF) 14 36 (60/BFD) 27 23 18 23 26 199
31 476 S John Archer RORC 33 31 37 26 11 24 13 (42) 28 (60/DNC) 203
32 260 S Mark Cooper Datchet Water SC 20 (60/DNC) 41 32 31 20 21 34 (60/BFD) 9 208
33 372 G Alex Knight Castle Cove SC 29 5 18 8 (60/BFD) 15 30 (60/DNF) 60/DNC 60/DNC 225
34 160 G Jon Simpson Blackwater SC 11 25 39 (47) 40 (60/DNC) 41 44 14 18 232
35 521 BV Iain Morton Chanonry SC (60/OCS) 33 30 28 43 17 (44) 23 42 25 241
36 169 S David Annan Grafham Water SC 28 19 33 (41) 38 32 29 41 21 (60/BFD) 241
37 294 GM Tom Conway Derwent Res SC 21 21 48 46 30 34 (51) 37 15 (60/DNC) 252
38 369 MS Kit Stenhouse Rutland SC 41 15 17 37 37 (60/DSQ) 37 35 34 (60/DNF) 253
39 64 S Jason Rickards Datchet Water SC 26 28 (47) 39 33 (42) 28 33 33 34 254
40 354 S George Hand Stokes Bay SC 6 (60/DNF) 24 20 (60/DNC) 60/DNC 17 12 60/BFD 60/DNC 259
41 220 MS Ben Yeats Chanonry SC 34 18 42 (45) 28 35 40 (46) 37 33 267
42 248 B Mark Haine Prestwick SC 14 (60/DNC) 49 43 (60/BFD) 60/DNC 43 27 29 13 278
43 283 SV Mick Keates King George SC 37 (60/DNF) 43 27 (60/BFD) 26 42 39 35 31 280
44 333 SV Tim Chapman Rutland SC (60/DNC) (60/DNC) 45 35 34 29 48 40 30 21 282
45 74 MS Alastair Gould Whitstable YC 35 22 (51) (51) 44 40 47 48 36 28 300
46 289 B Andrew Whittle Blackwater SC 31 (60/DNC) 44 52 41 39 50 45 39 (60/DNC) 341
47 097 Gavin Brewer Stokes Bay SC (60/DNC) (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 39 38 11 15 343
48 373 S Paul Molesworth Datchet Water SC 23 24 34 38 (60/DNF) (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 359
49 230 BM Giles Lloyd Williams Lymington Town SC 36 (60/DNF) 36 40 35 37 (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 364
50 376 BV David Rickard Datchet Water SC (60/DNC) (60/DNC) 29 33 39 38 46 60/DNF 60/DNC 60/DNC 365
51 186 BY Andrew Stickland Essex YC (60/DNC) (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 45 32 26 35 378
52 287 BV Martin Keegan Derwent Res SC (60/DNC) (60/DNC) 53 48 47 36 49 43 44 60/DNF 380
53 181 BM Kevin Holliday Chanonry SC (60/OCS) (60/DNF) 50 50 45 33 52 49 43 60/BFD 382
54 230 Y Henry Lloyd Williams Lymington Town SC (60/DNC) (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 19 36 40 60/DNC 395
55 375 BV Steve Wright Stokes Bay SC (60/DNC) (60/DNC) 60/DNF 54 46 41 53 50 60/DNC 60/DNC 424
56 61 BV Nicholas MacWhirter Locks SC (60/DNS) (60/DNC) 40 53 60/DNC 43 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 436
57 355 B Nick Logan Rutland SC (60/DNC) (60/DNC) 52 49 42 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 443
58 311 BY David Ayre Thorpe Bay YC (60/DNC) (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 54 60/DNC 60/DNF 60/DNF 474
59 501 BM Chris Wright Carsington SC (60/DNC) (60/DNC) 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 60/DNC 480
Races in brackets () are discards.
There are 12 races scheduled in this series.
10 races have been sailed.
8 races have been counted.
Race_11 on 17 August 2014 was cancelled.
Race_12 on 17 August 2014 was cancelled.
130 in Race_9 - 200
474 in Race_6 given redress of Average of all races
Results last updated on 17/08/2014 at 09:17